Завдання адвоката – захищати інтереси клієнта, навіть якщо це боржник, який не вчасно сплачував рахунки. Власне моральна правда у таких ситуаціях не завжди на боці боржника, а адвокату треба переконати усіх у ціленаправленості несплати вчасних рахунків та допомогти людині гідно порозумітись з кредитором.

Сплатити не можна пробачити

У ситуації «проблемної заборгованості» є три сторони: кредитор, боржник та адвокат. Розглянемо кожну зі сторін ситуації.

Кожен адвокат скаже, що не треба вигадувати велосипед у ситуації «проблемної заборгованості», адже єдиним вірним виходом є домовленість з кредитором. Адвокату як третій стороні перемовин важливо зробити так, щоб умови були вигідні двом іншим сторонам. Важливим моментом для адвоката є своєчасна зустріч боржника з кредитором. У цій ситуації важливий професіоналізм адвоката, адже навіть добросовісний боржник може перетворитись на недобросовісного.

Кредитора як сторону перемовин закон України вберігає від патової ситуації, коли боржник винен мільйони і не сплатив жодної копійки: зобов’язання має виконуватись належним чином, тобто, отримавши грошові кошти, існує обов’язок їх повернути.

Висновок для боржника: сплачувати все одно треба. Завдання адвоката: переконати у цьому клієнта та зробити умови погашення кредиту вигідними обом сторонам.

Етика та закон: як адвокат працює з боржником

Робота адвоката з недобросовісним боржником обумовлюється як адвокатською етикою так і законом. Стаття 4 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» передбачає, що адвокатська діяльність здійснюється на принципах верховенства права, законності, незалежності, конфіденційності та уникнення конфлікту інтересів. Правило адвокатської етики каже: адвокат не може давати клієнту поради, свідомо спрямовані на полегшення вчинення правопорушень, або іншим чином умисно сприяти їх вчиненню його клієнтом або іншими особами.

Розглянемо основні моменти роботи з боржником-клієнтом з правової точки зору.


Адвокат зобов’язаний:

  • пояснити клієнту, що сплатити заборгованість все одно прийдеться. І навіть, отримавши від клієнта доручення на ведення справи, де результатом клієнт бачить ухилення від сплати боргових зобов’язань, добросовісний адвокат, може роз’яснити боржнику незаконність та химерність очікуваного ним результату.
  • неупереджено й об’єктивно повідомити клієнту наявність відомих йому фактичних і правових підстав, які можуть позитивно або негативно впливати на ймовірне виконання певного доручення, і поінформувати в загальних рисах, який час і обсяг роботи вимагатиметься для виконання цього доручення та які правові наслідки досягнення результату, що бажає клієнт.
  • якщо свідомо для адвоката існує поширена несприятлива (з точки зору гіпотетичного результату, бажаного для клієнта) практика застосування відповідних норм права за наявності фактичних та правових підстав для виконання доручення.
  • коли адвокат дійде висновку про відсутність таких підстав для виконання доручення, він зобов’язаний повідомити про це клієнта та узгодити з ним зміну змісту доручення, що відповідав би тому гіпотетичному результату, який може бути досягнутий згідно з чинним законодавством, або відмовитись від прийняття доручення.

Адвокату заборонено:

  • приймати доручення, якщо результат, якого бажає клієнт, або засоби його досягнення, на яких клієнт наполягає, є протиправними, або якщо доручення клієнта виходить за межі професійних прав і обов’язків адвоката. У випадках, якщо зазначені обставини не є очевидними, адвокат має надати відповідні роз’яснення клієнту. Якщо за таких обставин не вдається узгодити з клієнтом зміну змісту доручення, адвокат зобов’язаний відмовитись від укладення договору з клієнтом.
  • вдаватися до засобів та методів, які суперечать чинному законодавству або цим Правилам.

Ведмежа послуга від адвоката: як розпізнати недобросовісного юриста

Думаєте є тільки недобросовісні боржники? Ні, так само бувають недобросовісні адвокати, які нехтують і Законами, і Правилами етичної поведінки, та надають клієнту консультацію, гарантуючи «під своє ім’я/зв’язки/можливості» позитивний результат ухилення від погашення заборгованості кредитору.

Це ведмежа послуга клієнту, оскільки, борги все ж таки доведеться повертати. Тому варто розпізнати на початковому етапі такого адвоката, щоб не потрапити у ще більшу фінансову халепу.

Що може пропонувати адвокат для вирішення “проблемної заборгованості”:

  • процесуальні диверсії, процесуальні дії, які не впливають на результат в цілому, однак, суттєво затягують в часі настання позитивного результату для кредитора.
  • заявлення в суді клопотань, які не мають відношення до предмету спору
  • призначення будь – яких експертиз за для зупинення провадження у справі
  • подання «технічних позовів», з надуманими вимогами задля того, щоб в рамках таких позовів заборонити кредитору вчиняти дії відносно боржника або його майна.
  • впроваджувати механізми перешкоджання виконавчому провадженню – оскарження будь – якої виконавчої дії, будь – якого документа, винесеного виконавцем, заборони в межах, знову ж таки «технічного позову» виконавцю передавати майно боржника на реалізацію тощо.

Клієнту такого адвоката варто пам’ятати, що стягнення все одно відбудеться, примусова реалізація майна також невідворотна, майже за кожну «процесуальну диверсію» можливо доведеться ще й платити гроші, а кожна дія адвоката також оплачується окремо та додатково. При цьому заборгованість боржника тільки збільшується, великі кошти витрачаються на адвокатські послуги, які розтягуються на невизначений строк, результату немає.


Добросовісний адвокат: які його дії

Вважаючи на невідворотність погашення клієнтом боргових зобов’язань кредитору, добросовісному адвокат передусім детально вивчає всі нюанси правовідносин боржника і кредитора, визначає сильні та слабкі сторони обох учасників. Саме ця обставина може бути ключовою при проведенні перемовин з кредитором – висвітлення його слабких сторін, та стати дієвим важелем при узгодженні механізму/суми врегулювання проблемної заборгованості. Адже дуже часто кредитор, розуміючи, що адвокат боржника не знає слабких сторін стягувача, залишається неприхильним та продовжує диктувати умови врегулювання заборгованості.

Коли ж кредитор розуміє, що перед ним кваліфікований спеціаліст, який розуміється у справі не гірше нього, та знає про всі можливі ризики та наслідки, то здебільшого перемовини дають позитивний результат.

Розумний кредитор завжди обирає задоволення меншої суми, але зараз, ніж всієї заборгованості, але потім (незрозуміло коли), оскільки гроші мають звичку знецінюватись у часі.

Кваліфікований та порядний адвокат, він як лікар, також повинен дотримуватись принципу «Не нашкодь».